Вертикальний розвиток є основою росту будь-якого сучасного бізнесу. Зараз світ влаштований так, що коли в компанії керівники не розвиваються вертикально, бізнес також не розвивається. Можливо, компанія тимчасово зростає за деякими показникам, але колись вона досягне стелі, яку без потрібних людей пробити не реально. І з кожним роком ця стеля стає для компаній ближче та набагато міцніше.
Ця стаття буде корисною для HR, керівників компаній та підрозділів. А також керівників, які бажають стати ефективнішими.
Підхід вертикального розвитку був розроблений в Гарварді, Стенфорді, Кембриджі та Оксфорді. Його досліджують вже понад 40 років і сьогодні вважають його тенденцією майбутнього розвитку лідерів №1.
Засновники цього підходу: Сюзанна Кук-Гроутер, Вільям Торберт, Роберт Кіган, Джим Коллінз.
В цій статті ви дізнаєтесь про рівні вертикального розвитку лідера та ознайомитесь з характеристиками кожного рівня. Можливо, в одному з рівнів ви впізнаєте себе чи своїх колег. А також зможете оцінити користь вертикального розвитку через оцінку характеру керівників різного рівня та їхню користь для вашої компанії.
Світ прискорюється. Технології та ринки швидко змінюються. З кожним роком перед керівниками постають все складніші виклики. І швидкість цих змін теж збільшується.
У багатьох керівників не вистачає компетенцій для ефективної реакції на зміни у світі. Це нагадує маховик, який розкрутився так, що зупинити його вже неможливо, але дуже хочеться.
Насправді не треба нічого зупиняти. В цьому немає сенсу. Світ і надалі буде прискорюватися. Але це можна використовувати для того, щоб ефективно розвивати себе та бізнес, в якому ви працюєте. Та якщо проігнорувати це, існують ризики програти на будь-якому ринку.
Керівники можуть ефективно пристосовуватись до змін. Ми вважаємо, що потрібно розвиватись й горизонтально, й вертикально.
Навіщо керівнику розвиватись вертикально
Світогляд керівника (mindset) часто є основною причиною краху окремого проєкту або навіть цілого бізнесу.
Коли рівень мислення та світогляд лідера недостатньо розвинений, він не може ефективно діяти в умовах швидких змін. Організація або департамент, яку він очолює, не розвивається. Або навіть деградує, відносно ринку.
Коли лідер спирається лише на свої знання та досвід, йому не вистачає нових навичок та якостей. Наприклад, емоційний інтелект, моральні стандарти, системне та контекстуальне мислення, саморефлексія, духовність та здатність до постійного саморозвитку.
Лідери, які розвиваються вертикально, володіють цими якостями. Внаслідок цього вони діють по іншому, вирішують складні завдання, рятують бізнеси, розвивають себе та людей довкола себе. Коли лідер розвивається вертикально, довкола нього зростає все: люди, проєкти, якість продуктів, лояльність клієнтів, рівень життя та щастя.
ВАРТО ЗАЗИРНУТИ: відео курс для керівників «Вертикальний розвиток лідера». Вивчіть для прискореного вертикального росту.
Спрощене трактування термінів:
Коли ми кажемо «Лідер розвивається горизонтально», маємо на увазі, що він засвоює та вдосконалює навички та компетенції.
А коли ми кажемо «Лідер розвивається вертикально», маємо на увазі, що він змінює і трансформує свої способи мислення.
Керівники, які розвиваються вертикально, приймають мудріші рішення, аніж керівники, які лише вдосконалюють свої навички.
Рівні вертикального розвитку
У вертикального розвитку є 9 рівнів. Поведінка та результати роботи керівника залежать від того, на якому рівні він зараз знаходиться.
Нижче ви можете бачити графік розподілу лідерів за рівнями у корпоративному світі на цей момент. Тут немає першого (імпульсивний) чи останнього (чарівник) рівня. Тому що імпульсивного у бізнес не беруть, а чарівник з нього вже виходить. Причини ви зрозумієте, коли познайомитесь з описом кожного рівня.
Кожний рівень вбирає у себе логіку та дії попередніх рівнів, які складаються з кількох характеристик:
- характер,
- стиль навчання та пізнання,
- стиль комунікації,
- уявлення, сформовані протягом життя.
З часом вони розвиваються та трансформуються у складні патерни, шаблони та стратегії.
А зараз детальніше про кожний рівень.
Рівень вертикального розвитку ІМПУЛЬСИВНИЙ
Ця людина моментально задовольняє свої потреби та завжди вимагає швидкої винагороди. Вона скаржиться та ділиться настроєм: повідомляє, добре їй чи погано.
Про таких часто говорять «Поводиться як дитина»
Зазвичай, в корпоративному світі таких людей немає. Їх ніхто не бере на роботу. Такий співробітник може тягнути компанію донизу, створювати проблеми, бути тягарем.
Що думає Імпульсивний про себе
Я не вмію планувати та розставляти пріоритети. Не хочу робити те, що потрібно робити. Хочу тільки цікаві завдання. Але щоб не складні. Більше люблю байдикувати, але удавати, що працюю. Можна мені ще одне тістечко, будь ласка? Ні? Піду покурю.
Рівень розвитку ОПОРТУНІСТ
Використовує будь-які можливості, в яких бачить вигоду для себе. Більш стурбований своїм ростом, аніж розвитком бізнесу. Віддає перевагу домінуванню та демонструванню сили. Маніпулює людьми у своїх інтересах.
Як керівник, він мислить тільки на короткі дистанції.
Фокусує увагу на конкретних речах.
Обманює, коли це вигідно йому.
Критику не сприймає, гнівається.
Завжди шукає винних, щоб зняти провину з себе.
Нікому не вірить, вимагає доказів.
Часто не може опанувати емоції.
Може недружньо глузувати з інших.
Коли потрібно прийняти важливе рішення, покладається на щасливий випадок.
Хоче перемогти за будь-яку ціну, не любить та не вміє програвати.
Вважає, що правила встановлюють кордони та віднімають свободу.
Віддає перевагу помсті в форматі «око за око».
Надає допомогу лише в тих випадках, коли це вигідно йому самому.
Завжди та всюди хоче бачити особисту вигоду.
Що думає Опортуніст про себе:
Я захищаю тільки себе. Інтереси інших людей мене не дуже хвилюють. Я гарний продавець та ефективний виконавець, коли терміново потрібно вирішувати завдання. Я не сприймаю критику. Правила для мене означають обмеження свободи.
Рівень розвитку ДИПЛОМАТ
Дипломат — вірний учасник свого племені. Він легко й охоче пристосовується до умов, приймає соціальні норми, любить та поважає «своїх».
Уникає конфліктів або намагається їх владнати.
Коли він випадково порушує правила, відчуває ніяковість та сором. Зберігає вірність та цінить її в інших.
У розмовній та письмовій мовах використовує багато зайвих фраз.
Сконцентрований на особистому статусі. В будь-якій ситуації хоче зберегти обличчя. Завжди намагається владнати конфлікти, зупинити їх.
Лояльний до конкретної групи, але іноді це не стосується всієї організації. Допомагає членам групи та захищає її перед «чужинцями».
Що каже Дипломат про себе:
Я належу до групи, об’єдную та оберігаю її. Не роблю з мухи слона, допомагаю всім заспокоїтись. Правила групи для мене важливі. Я не можу нікого критикувати та побоююся приймати складні рішення, навіть якщо вони можуть покращити результати моїх працівників.
Рівень розвитку ЕКСПЕРТ
Любить вирішувати проблеми. Постійно розвивається. Активно збільшує компетентність та ефективність. Дотримується норм, чітко виконує обов’язки.
В роботі покладається на логічні ланцюжки та перевірений досвід. Перфекціоніст.
Має свій погляд на кожне питання. Покладається на свою систему поглядів.
Вимагає ефективності та результатів від себе та інших. Не сприймає критику від тих, кого не вважає експертом.
Цінує факти та рішення, засновані на них. Хоче, щоб всі відчували його експертність, тому прагне демонструвати її.
Не командний. Хороший індивідуальний співробітник.
Що думає Експерт про себе:
Я роблю свій важливий внесок у спільну справу. Допомагаю побудувати логіку. Починаю діяти, тільки коли знаходжу та чітко бачу «вірний шлях». Але у мене не дуже розвинений емоційний інтелект та я не поважаю тих, кого не вважаю професіоналом.
Рівень розвитку ДОСЯГАТОР
Досягатор бачить ціль, впевнено йде до неї та досягає її. Він незалежний, ефективний та раціональний.
Орієнтується на об’єктивність та результат. Завжди шукає та часто знаходить найефективніший спосіб вирішення завдань.
Майбутнє для нього завжди яскраве та надихаюче.
Любить та конструктивно сприймає критику, яка допомагає йому стати кращим. Часто сам робить на неї запит.
Бачить завдання та ситуації у комплексі. Шукає взаємності з людьми. Намагається відповідати стандартам, які сам встановив. Часто шукає способи вирішення завдань, які інші вважають нестандартними.
Вміє організувати команду так, щоб її учасники досягали стратегічних цілей. Під його керівництвом команда більш охоче виконує свої обов’язки та стає клієнтоорієнтованою.
Що думає Досягатор про себе:
Я ефективний керівник. Активний в будь-яких управлінських ролях. Орієнтуюсь на майбутнє. Але іноді мені складно бути креативним та дотримуватися правил етики в у питаннях досягнення цілей.
Рівень розвитку Плюраліст (індивідуаліст)
Плюралісту важливо, щоб в усіх процесах, що існують, була присутня інновація та оригінальність. Різносторонній. Істина для нього поняття відносне.
Глибоко розуміє всі ситуації, які відбуваються навколо. Системно дивиться на причини та природу їх походження.
Розуміє, що індивідуальність співробітників вкрай важлива для якості результатів у завданнях, з якими вони працюють.
Завжди намагається розібратися в собі. Концентрується більше на собі, а не на цілях. Вміє віртуозно змінювати маски та часто використовує це.
Піддає сумніву особисті погляди та погляди людей, які його оточують: співробітників, партнерів, підлеглих.
Завжди бажає змін. Одноманітність, стабільність та рутину не любить. Намагається придумати щось нове. Іноді робить це мимоволі, автоматично.
Постійно розвивається, бо зацікавлений у підвищенні рівня самосвідомості. Хоче зрозуміти «тіньовий» бік своєї особистості.
Бажає отримувати критику. Сам робить запит на неї.
Любить творчі завдання, в яких почувається незалежним.
Порушує правила, коли відчуває, що це необхідно для кращого результату. Майже завжди діє нестандартно.
Що думає Плюраліст (індивідуаліст) про себе:
Я ефективний, як підприємець та консультант. За необхідності ігнорую організаційні правила і процеси. Це може дратувати колег та керівництво, але я знаю свою справу та роблю її добре.
Рівень розвитку СТРАТЕГ
Стратег створює трансформації та віртуозно керує ними. Він бачить світ, як зрозумілу сувору систему. Креативний та незалежний. Постійно розвиває себе.
Замість того щоб дотримуватись традицій та правил, він завжди все аналізує, робить висновки, шукає кращі рішення.
Коли прямує до цілей, орієнтується як на процес, так і на результат. Що стосується вирішення конфліктів — у цьому він є винахідливим.
Завжди пам’ятає, що існують протиріччя й парадокси. Розуміє, що точка зору кожної людини залежить від того, яке у неї сприйняття світу.
Цінить особистість, індивідуальність. Легко грає різні ролі. Любить жартувати. Дотепний.
Іноді піддається спокусі маніпулювати людьми, але тільки заради спільного блага.
Завжди робить запит на критику та приймає її задля подальшого росту.
Що думає Стратег про себе:
Я трансформатор. Розумію системи та усвідомлюю парадокси, а також використовую їх. Можу спритно та з вигодою для всіх владнати конфлікт в умовах змін. Маніпулюю іншими людьми заради спільних цілей та заради спільного блага.
Рівень розвитку АЛХІМІК
Алхімік — «Ясновидець» бізнесів і ринків. Завжди мислить глобально, адекватно оцінює ситуації та процеси. Без особливих зусиль змінює себе та трансформує оточуючих, в разі необхідності.
Вирішує ситуації, які іншим не під силу вирішити. Допомагає зрозуміти та переосмислити їх. Хоче брати участь в історичних та духовних трансформаціях людей та компаній.
В будь-якому процесі, в будь-якій ситуації та завданні відразу бачить «світлу» та «темну» сторони. Завжди ефективний, незалежно від умов, в яких працює: і в спокійних обставинах, і в нерозбірному хаосі.
Майстерно поєднує протиріччя. Для цього він вміло створює ситуації, в яких ніхто не програє, приймаючи необхідні рішення.
Постійно розвивається сам та всіляко допомагає іншим знайти свій життєвий шлях та зростати в ньому.
Бачить та розуміє зв’язки між думками, ідеями, рішеннями, діями, кроками та результатами. Ініціює зміни соціуму, трансформує його. Створює організації, яким немає аналогів. Винаходить нове, враховуючи історичні контексти.
Що думає Алхімік про себе:
Я створюю та очолюю масштабні трансформації в соціумі. Активую особистісні та соціальні зміни. Адаптуюсь до складних концептів, динамічно взаємодію в усіх бізнес-процесах.
Рівень розвитку ЧАРІВНИК (або Іроніст)
Надто містичний персонаж аби зрозуміло описати його у світі бізнесу. Але ми спробуємо.
Бачить точки, в яких стикаються різні системи. Знає, як їх розвивати якість та структуру.
Чарівник рідко зустрічається в рамках однієї компанії чи системи.
Він розуміє структури різних систем та з легкістю створює стратегії для швидкого та простого поєднання речей, які, здавалося, неможливо поєднати.
Щоб знайти рішення, використовує ресурси, які не вкладається в рамки розуміння звичайної людини.
Особистої вигоди у Чарівника немає. Вона йому не потрібна. Він не бачить в ній цінності.
В бізнесі зустрічається не часто. Зазвичай, якщо і був у бізнесі, то виходить з нього, оскільки з’являються цінніші мотиви.
Що думає Чарівник про себе:
Я є. Я споглядаю. Я спостерігаю. Мене ніхто не контролює. Я приймаю будь-яку точку зору. Можу передбачити події.
Висновок
У вертикальному розвитку мова йде не про організаційний розвиток, кар’єру чи посади. Це більшою мірою про розширення репертуару керівника.
Швидкість та ефективність вертикального розвитку для кожного своя. Це залежить від бажання лідера розвиватись вертикально, інтенсивності та глибини опрацювання нових навичок. Чим активніше лідер діє заради розвитку, тим швидше він підіймається по вертикалі розвитку.
Керівник може розвиватись вертикально та природним шляхом. Але це довгий шлях, який може тривати до глибокої старості. Тому краще самостійно створювати умови та отримувати знання, які прискорять вертикальне зростання в три-п’ять разів.
Коли ви допомагаєте керівникам в бізнесі розвиватись вертикально, ви змінюєте їх. А вони змінюють ваш бізнес на краще.
Зараз ви можете зробити перший крок, щоб допомогти керівникам освоїти вертикальний розвиток. Запропонуйте їм пройти навчання на курсі «Вертикальний розвиток лідера».
Або, якщо ви знаєте, що ваші керівники краще сприймають офлайн-освіту, замовте корпоративний тренінг з вертикального розвитку для компанії.
Автор: Юрій Гальмаков
Експерт: Андрій Станченко (бізнес-тренер, керівник компанії NRG)