Як і навіщо розвивати системне мислення керівникам та ТОП-менеджерам

Системное мышление

Системное мышление

Системное мышление

Описуючи світ який змінюється, ми часто використовуємо термін VUCA. Він складається з чотирьох елементів:

volatility (нестабільність)

uncertainty (невизначеність)

complexity (складність)

ambiguity (неоднозначність)

Найнеприємніше з цього — complexity. Раніше в простому або в ускладненому світі кількість зв’язків зростала. За допомогою аналізу можна було зрозуміти закономірності та прийняти рішення.

Але коли додалась complexity, в якій часто причинно-наслідкові зв’язки просто неможливо угледіти, аналітичне мислення  перестало бути надійним і єдиним інструментом для прийняття рішень.

Тому системне мислення — інструмент прийняття рішень, який на практиці допомагає сприймати реалії адекватніше та як на зображенні нижче — об’ємніше. І це особливо актуально зараз — коли світ постійно змінюється, а швидкість цих змін  зростає.

17 лютого запрошуємо вас на розвивальну подію клубу: Рада експертів NRG

Тема зустрічі:

Розвиток мислення в бізнесі

Для цієї зустрічі ми об’єднали 4 типи мислення: креативне, критичне, стратегічне та системне.

Ви зможете перейняти прийоми та методи різних видів мислення, щоб використовувати їх як одну робочу концепцію під час прийняття ефективних рішень в бізнесі.

Подробиці та реєстрація

Що таке системне мислення?

Системное мышление

Це відоме зображення. Є один циліндр. Але в залежності від того, з якого боку подивитись, ми побачимо різну правду. А щоб зрозуміти істину, треба подивитись з різних ракурсів та зібрати побачене в один результат. Простими словами, треба врахувати різні думки й правди, щоби отримати істину.

Це найпростіше й найдоступніше пояснення складного та об’ємного світу.

Людина обмежена у своєму сприйнятті. Системний спосіб мислення існує, щоб сприймати світ об’єктивніше та системно.

Системное мышление

Існує міф про трьох сліпих суфійських мудреців, які лише за допомогою комунікації один з одним змогли прояснити що таке слон. Один торкнувся слона за вухо й сказав, що це пальма. Другий доторкнувся до ноги слона й сказав, що це колона. Третій сказав, що це мотузка, тому що йому дістався хвіст. Вони отримали три різні правди, та без комунікації один з одним не змогли б розібратись в тому, що таке слон.

Системне мислення тісно пов’язане з комунікацією

В міфі про трьох сліпих мудреців самі мудреці символізують те, що ми всі суб’єктивні, а значить сліпі для добрих рішень. А істину можемо побачити тільки шляхом комунікації. Мислення без комунікації неможливе.

Людина мислить за рахунок того, що промовляє. Вона може побачити систему через комунікацію з іншими людьми, вивчивши їхні проєкції.

Відповідно, системне мислення — практичний підхід до сприйняття світу для прийняття рішень.

Тут ми зіштовхуємося з поняттям «картини світу». В англомовному середовищі це називають mindset (фільтр мислення через який ми дивимось). Системне мислення дозволяє побачити картину світу не тільки через свій зріз, а зробити аналіз багатьох картин й перетворити своє урізане сприйняття в більш адекватне.

Це позначається на якості рішень які приймаються керівником. Коли за допомогою комунікації бачиш не тільки через свій фільтр, а збираєш до купи кілька різних думок. В цьому випадку твоє рішення має більші шанси на впровадження, тому що у тебе в комунікації вже з’явилися союзники й ти враховуєш їхні інтереси.

Чому керівнику важливо розвивати системне мислення?

Коли керівник має розвинене системне мислення, він у своїх рішеннях враховує не одну проєкцію, чи лише свою особисту. Він враховує інтереси кількох сторін. Його рішення мають більше шансів на виживання, тому що охоплюють інтереси різних функцій, підлеглих та інших людей. І всі власники думок охочіше долучаються до процесів, які створює керівник.

Системне рішення допомагає керівнику створювати 3D зображення з різних думок. В комунікації з іншими людьми керівник синтезує істину.

Існують всього дві функції мислення: аналіз та синтез.

Аналіз — розкладання на частини. Синтез — збирання цілого з різних частин. Системне мислення належить до синтезу.

Команда в бізнесі — вже готова система

Бізнес-команда — гарний приклад системи.

В будь-якій команді вже існують різні погляди на будь-яку ситуацію. Всі люди мають різні погляди. Тому рішення прийняті командою зажди більш виважені.

Люди надають різні пропозиції для розв’язання задач, і разом обирають найкраще. При цьому, рішення краще впроваджується, тому що члени команди — учасники цих рішень.

Команда — гарний приклад підвищення ефективності саме за допомогою системи.

Хтось мислить результатом, хтось порядком, хтось майбутнім, хтось людськими речами. Але все це спотворення, навіть якщо кожне у свої суті добре. А ось якщо всі чотири об’єднати, ми зможемо доповнювати та посилювати один одного. В цьому інтегральність, цілісність та сила системного мислення.

Приклад зі світу навчання:

У 2020 році ми проводили курс Мікрольорнінг. В ньому зібрались декілька країн, багато різних бізнесів та компаній.

Деяким учасникам результат був потрібний прямо під час навчання. Одна з учасниць представляла страховий бізнес, який під час пандемії отримав велике навантаження. Працівники кол-центрів вигорали, бо приймали по 100 дзвінків на день. Учасниця курсу не могла чекати. Вона створювала навчання для своєї компанії прямо під час курсу, не дочекавшись екзамену.

І, як частина системи, вона надала міцний імпульс, прискоривши динаміку всієї групи. При цьому, у всіх покращилась якість навчання.

Що відбувалось далі? Коли люди побачили, що їхня група дуже сильна, вони зрозуміли, що насправді можна навчатися не тільки у тренерів, а також один в одного. У багатьох проєкти були пов’язані з темою взаємонавчання та соціального навчання. Одна з закордонних учасниць зголосилася провести мікролекцію на цю тему. Решта учасників її підтримали.

Тобто система почала розвиватись самостійно, без формальних керівників чи тренерів: з’явилась людина, яка була готова це зробити, й люди для яких це було цінним. Вона розповіла їм про систему соціального навчання методом соціального навчання.

Учасники самі створили екосистему — самодостатнє середовище яке саморозвивається.

Виходить, що перша учасниця зі страхової компанії стала каталізатором та прискорювачем. А друга показала, що система може існувати й розвиватись далі вже без організаторів системи.

Ось так єдиний елемент може змінити всю систему.

Зараз змін настільки багато, що жодний геніальний керівник чи перше обличчя не може повністю охопити все що відбувається. Тому під системним мисленням ми розуміємо процес, коли мислить вся система, тобто командне мислення.

Також буває, що системне мислення розвинене у конкретно взятого співробітника чи ТОПа. Він мислить нелінійно та бере до уваги не лише свою думку. Він враховує й інші точки зору, розуміючи складність та комплексність.

Як зрозуміти, що треба розвивати системне мислення та як почати

Якщо керівник бачить, що його рішення викликають спротив, це означає, що він не враховує інтереси системи.

Коли він пропонує зміни, команда чинить опір. Або команда погоджується, але виконує ці рішення погано, бо не розуміє навіщо воно потрібно.

Щоб використовувати системне мислення, треба почати прислуховуватись до інших точок зору в команді та розуміти їх.

Системне мислення опирається на комунікацію. Тому важливо почати регулярно комунікувати з командою. Не просто прислуховуватись, а організовувати регулярні точки обміну. Це можуть бути наради, спільні телефонні дзвінки, зустрічі, де керівник не дає директиви, а слухає людей.

Кожен має знайти свою організаційну форму, щоб умовно раз на тиждень протягом двох годин всі висловлювались. Це теж є інструментом системного мислення, який надає широту поглядів.

Картина світу й цінності в системному мисленні

Будь-яка картина світу — спотворена. Керівник повинен вміти бачити різні картини й розуміти, який фільтр на кожній з них. А фільтр — це завжди якась цінність. Тому в корпоративній культурі ще важливо керувати цінностями.

Цінності змінюються разом зі змінами у зовнішній ситуації. Те що було цінністю вчора, може перестати бути цінністю за тиждень.

Цінності повинні змінюватись та бути функціональними. Вони завжди обслуговують певну картину світу майбутнього (в стратегічному менеджменті  — Vision).

Існують образи мислення, які керівник транслює іншим та привчає до них. Навчання тут полягає не тільки в передачі навичок, а ще своєї, більш конструктивної картини світу співробітникам. Керівник не просто навчає, але й лікує. Це називається навчальною точкою зору (teachable point of view). Саме вірне переконання є первинним, якщо співробітник сформулює правильне ставлення до ситуації (особливо в середовищі змін), навчання новій навичці та закріплення нової поведінки відбувається швидше.

Свою точку зору або картину світу можна передавати іншим. Вона дуже важлива для нових навичок.

На початку роботи з системним мисленням має бути встановлений драйвер у вигляді образа мислення. Алгоритм мислення первинніший за алгоритм дії.

Системне мислення працює на дві сторони: я від своєї картини світу розширяю його, а потім з усіх можливих поглядів на цю ситуацію обираю найконструктивніше ставлення, переконання чи установку.

Приклад з корпоративного світу:

Уявімо, що всім керівникам в компанії сказали, що треба виховувати собі кадровий резерв тих, хто стане на твоє місце. Тут існують три точки зору:

Перша. Якщо будеш розвивати найталановитішого підлеглого, він, скоріш за все, стане на твоє місце. А куди станеш ти — невідомо. Тобто, він твій конкурент.

Друга. Якщо у тебе образ мислення налаштований на розвиток, ти, відповідно, нікуди не піднімешся поки на твоє місце не буде заміни. І тільки ти сам можеш виховати цю заміну. Тому твій резервіст не конкурент, а паливо для зростання.

Третя. Якщо ти таку людину виховаєш, зможеш йому делегувати завдання. Твоє життя перестане бути болісним, як зараз, коли ти робиш все сам.

Яка з цих точок зору здається вам правильною?

Насправді всі три точки зору вірні.

Системне мислення можна використовувати для підготовки до будь-якого навчання та виступів, щоб мати уявлення про свою цільову аудиторію. Припини мислити так, як мислиш тільки ти сам, і почни мислити як вони.

Особисто я люблю суницю з вершками, але риба чомусь віддає перевагу черв’якам. Ось чому, коли я йду на риболовлю, я думаю не про те, що люблю я, а про те, що любить риба.

— Дейл Карнегі

Продажі та перемовини, що залучають управління — всі ці види комунікацій потребують системного мислення.

В будь-якій комунікації в бізнесі важливо розуміти, як мислить інша сторона. А зараз стає більше багатосторонніх ситуацій, тому потрібно мислити за всі залучені сторони.

17 лютого запрошуємо вас на розвивальну подію клубу: Рада експертів NRG

Тема зустрічі:

Розвиток мислення в бізнесі

Для цієї зустрічі ми об’єднали 4 типи мислення: креативне, критичне, стратегічне та системне.

Ви зможете перейняти прийоми та методи різних видів мислення, щоб використовувати їх, як одну робочу концепцію під час прийняття ефективних рішень в бізнесі.

Подробиці та реєстрація

ПІДСУМОК

Розвиваючи системне мислення, керівник отримує вміння враховувати думки всіх та допомагати тим, хто мислить неконструктивно, побачити свої та інші картини світу та їх доцільність. Здібність яка це доповнює — емпатія, бо багато фільтрів сприйняття знаходяться саме в цій емоціональній сфері. Керівник з розвинутим системним мисленням допомагає іншим дістатися правди.

Щоб ваші рішення були якіснішими та краще впроваджувались, щоб працювати з командою як з системою, щоб краще будувати розвиток всередині своєї системи, розвивайте системне мислення.